آردوینو چیست؟

آردوینو برای همه

آردوینو چیست؟

بنابر اظهارات ویکی ­پدیا، آردوینو (Arduino) میکروکنترلری تک ‌بردی و یک واحد نرم ­افزاری مناسب برای برنامه‌ریزی میکروکنترلر می­باشد. سخت­ افزار آن شامل یک طرح سخت ­افزاری ساده و باز بر اساس پردازشگر Atmel AVR می‌باشد. نرم­ افزار آن شامل یک زبان برنامه­ نویسی استاندارد و بوت ­لودر (Bootloader) می­باشد که برد را راه ­اندازی می­کند. به عبارت دیگر، آردوینو رایانه کوچکی است که می­توانید آنرا برای پردازش ورودی­ها و خروجی­ها بین این دستگاه و اجزای خارجی که به آن وصل می­شود برنامه ­ریزی کنید.

در سال ۲۰۰۵ میلادی، ماسیمیو بانزی، دیوید کوارتیلز، تام ایگو، جیانلوکا مارتینو و دیوید ملیس ایده ­ای را برای یک دستگاه با برنامه­ ریزی و استفاده آسان برای پروژه های طراحی هنری تعاملی در موسسه طراحی تعاملی ایوریا در ایوریا (واقع درایتالیا) مطرح کردند. دستگاه مورد نظر باید ساده بوده، آسان به اشیاء مختلف (مانند رله­ ها، موتورها و سنسورها) وصل شود و برنامه ریزی آن آسان باشد. همچنین دستگاه مورد نظر باید ارزان باشد تا دانشجویان و هنرمندان با هزینه اندک آنرا بسازند. آنها یک خانواده هشت بیتی از میکروکنترلرAVR  را انتخاب کرده و یک برد مداری با اتصالهای آسان برای استفاده طراحی کردند، میان ­افزار بوت­ لودر را برای میکروکنترلر نوشتند و آن را با یک محیط توسعه ساده یکپارچه نمودند که برنامه­ های استفاده شده اصطلاحاً sketch نامیده شدند. نتیجه این کارها آردوینو شد.

برنامه نویسی آردوینو

Arduino یک میکروکنترلر منبع باز است که برنامه ­نویسی و تعامل را قادر می­سازد؛ در C و ++C با یک کتابخانه آردوینو برنامه ­ریزی شده و اجازه دسترسی به سخت ­افزار داده می­شود. آردوینو برنامه ­ریزی قابل انعطاف ­تر را ممکن می­سازد و به قطعات الکترونیکی این قابیلت را می­دهد که با Arduino ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که آردوینو منبع باز است، طرح­هایی برای این مدارها به صورت آنلاین و رایگان برای هر کسی که مایل به استفاده از آن هستند، در دسترس است تا از آن استفاده کرده و بردهای خود را براساس آن شماتیک­ ها ایجاد کنند تا زمانیکه آنها آنچه را که ساخته ­اند به اشتراک بگذارند. آردوینو سفارشی ­سازی قابل توجهی در پروژه ها را ممکن می­سازد؛ تا این تاریخ، کاربران آردوینوهایی با اندازه­ ها و اشکال مختلف و سطوح توان مختلف ساخته اند تا پروژه ­های شان را کنترل کنند.

 آردوینو از دو بخش اصلی تشکیل یافته است:

۱- برد آردوینو، که یک قطعه سخت ­افزاری است که در هنگام ساخت پروژه­ هایتان با آن کار می­­کنید.

۲- IDE آردوینو، که یک بخش نرم­ افزاری است که می­توانید بر روی کامپیوترتان اجرا کنید. شما از IDE استفاده می­کنید تا یک طرح (یک برنامه کامپیوتری کوچک) را ایجاد کرده و آن را به برد آردوینو آپلود کنید.

آردوینو همان چیزی است که به عنوان یک پلتفرم محاسباتی نهفته یا فیزیکی شناخته می­شود و به معنای یک سیستم تعاملی است که می­تواند با استفاده از سخت­ افزار و نرم ­افزار با محیط خود ارتباط برقرار کند. برای مثال می‌توان از آردوینو برای روشن کردن یک لامپ برای مدت زمان مشخصی استفاده کرد، این کار می‌تواند با فشار دادن کلیدی که روی آن قرار دارد اتفاق بیفتد. در این مثال آردوینو می‌تواند رابطه‌ای بین کلید و لامپ برقرار کند.

سخت ­افزار Arduino و همچنین نرم ­افزار آن، منبع باز و عمومی هستند، یعنی اینکه کد، شماتیک‌های آن، طراحی و غیره را بصورت آزاد و مجانی می‌توانید استفاده کنید. خیلی از بردهای مبتنی بر آردوینو در دسترس هستند که می‌توان آنها را خریداری و یا از روی مدارات شماتیک­شان ساخت. در واقع، هیچ چیزی مانع از خریدن اجزای مناسب و ساختن آردوینو شخصی شما بر روی مدار چاپی (PCB) نمی­شود.

اگر در اینترنت عبارت “آردوینو” را جستجو کنید، می‌توانید به چیزهای بسیار جالب و زیبایی در رابطه با آردوینو و پروژه‌های مرتبط با آن دسترسی پیدا کنید. Arduino می‌تواند یک وسیله بسیار جالب باشد، و با آن کارهای رباتی و هنری بسیار زیبا انجام داد. با کمی دقت و علاقه برای یادگیری چگونگی برنامه ­ریزی یک آردوینو و ارتباط آن با وسایل دیگر به خوبی می‌توان تصور کرد که می‌توانید همه چیز بسازید و یا در مورد همه چیز فکر کنید. این کتاب می‌تواند همه‌ی چیزهایی را که شما برای آمادگی لازم دارید تا شروع کنید و به آن علاقمند شوید در اختیار قرار می‌دهد. حالا که دانستید که آردوینو چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد، به سراغ کامپیوتر خود بروید و کار با آن را آغاز کنید.

توصیه ما به شما بهره گیری از مثالها و پروژه های داخل کتاب آردوینو برای همه است. از این لینک میتوانید به کتاب آردوینو برای همه دسترسی داشته باشید. در این کتاب، بطور سیستماتیک ماژول­های آردوینو با پلتفرم آردوینو ادغام شده و به مبتدیان درک این تکنولوژی آموزش داده شده است. علاوه بر این، اطلاعات در مورد موضوعات مختلف از قبیل سنسورها، علم نور و روشنایی، الکترونیک، مکاترونیک، محاسبات ریاضی و غیره نیز در این کتاب معرفی شده است که می­تواند به خوانندگان کمک کند تا توسعه سیستم را از منظر بین رشته ای بررسی کنند.

کتاب آردوینو برای همه

اشتراك گذاری

دیدگاهتان را بنویسید