آردوینو یک میکروکنترلر منبع باز است که برنامه­ نویسی و تعامل را قادر می­سازد؛ در C و ++C با یک کتابخانه آردوینو برنامه ­ریزی شده و اجازه دسترسی به سخت ­افزار داده می­شود. آردوینو برنامه ­ریزی قابل انعطاف­ تر را ممکن می­سازد و به قطعات الکترونیکی این قابیلت را می­دهد که با آردوینو ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که آردوینو منبع باز است، طرح­هایی برای این مدارها به صورت  آنلاین و رایگان برای هر کسی که مایل به استفاده از آن هستند، در دسترس است تا از آن استفاده کرده و بردهای خود را براساس آن شماتیک­ها ایجاد کنند تا زمانیکه آنها آنچه را که ساخته­ اند به اشتراک بگذارند. آردوینو سفارشی­ سازی قابل توجهی در پروژه ها را ممکن می­سازد؛ تا این تاریخ، کاربران آردوینوهایی با اندازه­ ها و اشکال مختلف و سطوح توان مختلف ساخته اند تا پروژه­ های شان را کنترل کنند.

برنامه نویسی آردوینو

 آردوینو از دو بخش اصلی تشکیل یافته است:

۱- برد آردوینو، که یک قطعه سخت ­افزاری است که در هنگام ساخت پروژه­ هایتان با آن کار می­­کنید.

۲- IDE آردوینو، که یک بخش نرم ­افزاری است که می­توانید بر روی کامپیوترتان اجرا کنید. شما از IDE استفاده می­کنید تا یک طرح (یک برنامه کامپیوتری کوچک) را ایجاد کرده و آن را به برد آردوینو آپلود کنید.

آردوینو همان چیزی است که به عنوان یک پلتفرم محاسباتی نهفته یا فیزیکی شناخته می­شود و به معنای یک سیستم تعاملی است که می­تواند با استفاده از سخت ­افزار و نرم ­افزار با محیط خود ارتباط برقرار کند. برای مثال می‌توان از آردوینو برای روشن کردن یک لامپ برای مدت زمان مشخصی استفاده کرد، این کار می‌تواند با فشار دادن کلیدی که روی آن قرار دارد اتفاق بیفتد. در این مثال آردوینو می‌تواند رابطه‌ای بین کلید و لامپ برقرار کند.

برای برنامه ریزی آردوینو (کاری که می خواهید با آن انجام دهید) از Arduino IDE (محیط توسعه یکپارچه) استفاده می کنید که بخشی از نرم­ افزار رایگان است که در آن کد را به زبانی که آردوینو بفهمد می­نویسید (زبانی به نام C).  IDE به شما امکان می­دهد یک برنامه رایانه­ ای بنویسید که مجموعه­ ای از دستورالعمل­های مرحله به مرحله است که سپس در آردوینو بارگذاری می­شود. آردوینو سپس از این دستورالعمل­ها استفاده کرده و با هر آنچه که به آن متصل شده است تعامل برقرار می­کند. در دنیای آردوینو، برنامه با عنوان طرح شناخته می شوند.

سخت­ افزار آردوینو و همچنین نرم­ افزار آن، منبع باز و عمومی هستند، یعنی اینکه کد، شماتیک‌های آن، طراحی و غیره را بصورت آزاد و مجانی می‌توانید استفاده کنید. خیلی از بردهای مبتنی بر آردوینو در دسترس هستند که می‌توان آنها را خریداری و یا از روی مدارات شماتیک­شان ساخت. در واقع، هیچ چیزی مانع از خریدن اجزای مناسب و ساختن آردوینو شخصی شما بر روی مدار چاپی (PCB) نمی­شود.

اگر در اینترنت عبارت “آردوینو” را جستجو کنید، می‌توانید به چیزهای بسیار جالب و زیبایی در رابطه با آردوینو و پروژه‌های مرتبط با آن دسترسی پیدا کنید. آردوینو می‌تواند یک وسیله بسیار جالب باشد، و با آن کارهای رباتی و هنری بسیار زیبا انجام داد. با کمی دقت و علاقه برای یادگیری چگونگی برنامه­ ریزی یک آردوینو و ارتباط آن با وسایل دیگر به خوبی می‌توان تصور کرد که می‌توانید همه چیز بسازید و یا در مورد همه چیز فکر کنید. کتاب «آردوینو برای همه» می‌تواند همه‌ی چیزهایی را که شما برای آمادگی لازم دارید تا شروع کنید و به آن علاقمند شوید در اختیار قرار می‌دهد. حالا که دانستید که آردوینو چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد، به سراغ کامپیوتر خود بروید و کار با آن را آغاز کنید.

از لینک زیر میتوانید آخرین نسخه Arduino IDE را دانلود کرده و از برنامه نویسی آردوینو لذت ببرید. برای آموزش برنامه نویسی آردوینو میتوانید از وبلاگ و فروشگاه ما بهره بگیرید.

دانلود Arduino IDE

برای تهیه کتاب آردوینو برای همه با تخفیف میتوانید با ما در ارتباط باشید. از فروشگاه بیتا پروژه این محصول قابل سفارش میباشد.

تماس با ما