چینش با Electric

سیستم طراحی VLSI شناخته شده با نام Electric (بخوانید: الکتریک) یک ابزار EDA است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط Steven M. Rubin نوشته شده است. Electric برای رسم شماتیک ها و چینش مدارات مجتمع استفاده می شود. همچنین می تواند زبان های توصیف سخت افزاری مانند VHDL و Verilog را به کار گیرد. این سیستم دارای ابزارهای تجزیه و تحلیل و سنتز بسیاری از جمله بررسی قوانین طراحی (DRC)، شبیه سازی، مسیریابی، طرح بندی در مقابل شماتیک (LVS)، تلاش منطقی، و غیره میباشد. Electric در حال حاضر بخشی از پروژه گنو (GNU) است و در جاوا توسعه داده شده و به عنوان نرم افزار آزاد و منبع باز مطابق با الزامات GPL منتشر شده است.

چینش با نرم افزار Electric

بر خلاف دیگر سیستم هایی که مدارات مجتمع (IC ها) را با دستکاری چند ضلعی ها در لایه های مختلف ویفر طراحی می کنند، Electric چینش IC را بصورت اتصال مداری، شبیه به سیستم های ضبط شماتیک عمل میکند، در نظر می گیرد. در Electric، طراحان node ها (ترانزیستورها، کنتاکت ها، و غیره) را قرار می دهند و با arc ها (سیم ها) آنها را به هم متصل می کنند. این کار مزایا و معایب خاص خود را دارد. یک مزیت این است که مدارها همیشه استخراج می شوند، بنابراین تجزیه و تحلیل هایی که نیاز به دانستن توپولوژی دارند (طرح بندی در مقابل شماتیک، شبیه سازی، و غیره) می تواند سریعتر اجرا شود. همچنین، با ارائه یک رابط کاربری شبیه ضبط شماتیک، این سیستم یک تجربه کاربری یکنواخت برای طراحی چینش IC و شماتیک ارائه می دهد.

این سبک طراحی معایبی نیز دارد. از جمله یکی از این معایب این است که طراحان چنین تعاملی را استفاده نکرده اند و برای استفاده از آن نیاز به آموزش دارند. مشاهده شده است که افرادی که تجربه قبلی در طراحی IC ندارند، با سبک غیر معمول الکتریک راحت هستند، اما کسانی که طرح IC را در سیستم های دیگر انجام داده اند، به کارگیری Electric برای استفاده توسط آنها سخت می باشد. یکی دیگر از ضعف ها این است که وارد کردن چند ضلعی از سیستم های سنتی سخت است، زیرا باید گره ها استخراج  شده باشند و چند ضلعی ها همواره با مجموعه ای از گره ها و اتصال های ارائه شده توسط Electric مطابقت ندارند.

در صورت نیاز به چینش و شبیه سازی (شبیه سازی پست لی اوت) با نرم افزار Electric میتوانید ساختار یا مقاله مورد نظر تان را برای ما ارسال نمایید تا بدون هرگونه هزینه ای بررسی شده و قیمت و زمان انجام کار مشخص گردد. مستندات کامل از لحاظ فایلهای شبیه سازی، فایل Word شامل نتایج بدست آمده و روند انجام کار، و عکس های خروجی با کیفیت در هر پروژه تحقیقاتی ارائه میگردد و تمامی نتایج مجددا توسط شما قابل ارزیابی خواهد بود.

در صورت نیاز به چینش و شبیه سازی با نرم افزار Cadence نیز میتوانید از تجربیات چندین ساله مان بهره مند شوید.

 

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.

تماس با ما

 

دیدگاهتان را بنویسید