برنامه نویسی Verilog

برنامه نویسی وریلوگ

Verilog (بخوانید: وریلوگ)، استانداردسازی شده با عنوان IEEE 1364، یک زبان توصیف سخت افزاری (HDL) است که برای مدل سازی سیستم های الکترونیکی استفاده می شود. بیشترین استفاده از Verilog در طراحی و تایید مدارهای دیجیتال است. همچنین در ارزیابی مدارهای آنالوگ و مدارهای سیگنال مخلوط ، و همچنین در طراحی مدارهای ژنتیکی استفاده می شود. در سال ۲۰۰۹ میلادی، استاندارد Verilog به استاندارد SystemVerilog متصل شد و IEEE Standard 1800-2009 را ایجاد کرد. از آن به بعد، Verilog رسما بخشی از زبان SystemVerilog شد. 

 Verilog یکی از اولین زبانهای توصیف سخت افزاری محبوب برای توصیف سخت افزاری است که توسط Prabhu Goel، Phil Moorby و Chi-Lai Huang و Douglas Warmke بین اواخر ۱۹۸۳ و اوایل ۱۹۸۴ ایجاد شد. Chi-Lai Huang قبلا در توصیف سخت افزار LALSD، زبان توسعه یافته توسط پروفسور S.Y.H. Su، کار کرده بود. Verilog یک واژه مرکب از دو کلمه  verification و logic به ترتیب به معنی “تایید” و “منطق” است.

در مهندسی کامپیوتر زبان توصیف سخت‌افزار (HDL)، یک زبان تخصصی کامپیوتر برای توصیف ساختار و رفتار مدارهای الکترونیکی و اغلب مدارهای منطقی دیجیتال است. زبان توصیف سخت‌افزار قادر به توصیف دقیق و رسمی از یک مدار الکترونیکی است که اجازه تجزیه و تحلیل خودکار و شبیه‌ سازی یک مدار الکترونیکی را می‌دهد. همچنین اجازه سنتز توصیفHDL به یک نت لیست (مشخصه قطعات الکترونیکی فیزیکی و چگونگی اتصال آن‌ها به همدیگر) را می‌دهد که می‌تواند برای جاگذاری و مسیر یابی و تولید مجموعه‌ای از ماسک‌ها و ایجاد یک مدار یکپارچه (IC) استفاده شود. HDL ها بخش جدایی ناپذیر از سیستم‌های اتوماسیون طراحی الکترونیکی (EDA)، به ویژه برای مدارات پیچیده مانند مدارات مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)، میکروپروسسورها و ادوات منطقی قابل برنامه‌ریزی هستند.

برنامه نویسی VHDL

VHDL (بخوانید: وی اچ دی ال) نیز یکی از زبان های توصیف سخت افزاری است. زبان برنامه نویسی VHDL نخستین بار توسط وزارت دفاع آمریکا به منظور طراحی و توصیف مدارهای مجتمع سرعت بالا طراحی شد و مورد استفاده قرار گرفت. سپس در سال ۱۹۸۷ میلادی توسط انجمن IEEE (انجمن مهندسان برق و الکترونیک) در قالب استاندارد IEEE 1076-1987 ارائه گردید. پس از گذشت چند سال و انجام پاره ای ار تصحیحات، استاندارد دوم این زبان تحت عنوان IEEE 1076-1993 در اختیار عموم قرار گرفت. زبان VHDL-AMS نیز زبانی مشتق شده از زبان توصیف کننده سخت افزار VHDL می‌باشد (بنابر استاندارد IEEE ۱۰۷۶-۱۹۹۳). این زبان در بر گیرندهٔ زبان‌هایی با پسوند آنالوگ و سیگنال‌های مخلوط به منظور تعریف رفتار اینگونه سیگنالها می‌باشد.

در میکروپروسسورها و میکروکنترلرها، ساختار قطعه (میکروکنترلر یا میکروپروسسور) ثابت بوده و صرفاً تغییر رفتار آن به دلیل تغییر دستور نوشته شده توسط برنامه نویس می باشد. به بیان دیگر، در میکروکنترلر یا میکروپروسسور پیاده سازی به صورت نرم افزاری صورت می گیرد. در نوع دیگری از پیاده سازی سیستمها، برنامه نویسی بصورت سخت افزاری می باشد. در این حالت اگر طراح بخواهد سیستمی را پیاده سازی کند، با تغییر سخت افزار این کار را انجام می دهد. به این قطعات، آرایه گیت های برنامه پذیر (Field Programmable Gate Array) یا اصطلاحاً FPGA گفته می شود. FPGA ها برای پیاده سازی مدارات و بلوک های دیجیتال به کار برده می شوند. برای راه اندازی سیستم های مبتنی بر FPGA دانستن یکی از زبان های توصیف سخت افزار از قبیل VHDL ،VHDL-AMS یا Verilog الزامی می باشد.

برنامه نویسی Verilog و طراحی مدارات دیجیتال بصورت کاملاً تخصصی توسط ما قابل انجام می باشد. در صورت نیاز به  طراحی، شبیه سازی و برنامه نویسی Verilog، میتوانید طرح یا مقاله مورد نظرتان را برای ما ارسال نمایید تا بدون هرگونه هزینه ای بررسی شده و قیمت و زمان انجام کار مشخص گردد. مستندات کامل از لحاظ فایلهای شبیه سازی، فایل ورد شامل نتایج بدست آمده و روند انجام کار، و عکس های خروجی با کیفیت در هر پروژه تحقیقاتی ارائه می گردد و تمامی نتایج مجددا توسط شما قابل ارزیابی خواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.

تماس با ما