MicroPython چیست؟

MicroPython چیست؟

میکروپایتون (MicroPython) پیاده ­سازی زبان برنامه­ نویسی پایتون بر روی میکروکنترلرها و سیستمهای نهفته است. دستگاه­های بیشتری (که انواع مختلفی از تراشه­ ها از سازنده­ های مختلف را دارند) توسط میکروپایتون پشتیبانی می­شوند و طیف گسترده ­ای از دستگاه­ها وجود دارند که می­توانید یک پروژه را با استفاده از میکروپایتون ایجاد کنید.

MicroPython یک پیاده­ سازی مجدد و کامل از پایتون ۳ است. جدا از برخی تفاوتها، آنچه را که در مورد پایتون می­ دانید به میکروپایتون نیز اعمال می­ شود. بارزترین تفاوت بین پایتون معمولی و میکروپایتون این است که میکروپایتون برای کار تحت محدودیتهای فوق­العاده طراحی شده است (مانند فقط ۱۶ کیلوبایت حافظه RAM در micro:bit).

pyboard micropython

میکروپایتون bare-metal را مستقیماً بر روی سخت ­افزار اجرا می­کند: هیچ سیستم عامل زیر­لایه ­ای مانند Windows،  macOSو  Linux وجود ندارد. تمامی عملیات و سرویس­ها معمولاً توسط یک سیستم عامل تهیه می ­شود که بطور مستقیم میکروپایتون را اجرا می­ کند. میکروپایتون کنترل کامل و مستقیم سخت افزار را دارد، بنابراین، در واقع، میکروپایتون سیستم عامل است. میکروپایتون ویژگی­های منحصر­بفرد خود را از بسیاری جهات، مانند توانایی اجرای کد پایتون در لحظه روشن شدن سخت­ افزار آشکار می­کند، زیرا هیچ سیستم عامل دیگری وجود ندارد که نیاز به بوت شدن داشته باشد.

جدا از چند مورد استثناء، همه ­ی ویژگی­های زبانی پایتون در میکروپایتون نیز وجود دارد. به دلیل محدود بودن ذاتی دستگاه­ها­، میکروپایتون با کتابخانه کامل استاندارد به طور پیش­فرض به وجود نمی­ آید. بلکه بسته به دستگاه، آن را با زیر مجموعه­ ای از کتابخانه استاندارد، اغلب در یک پیاده ­سازی مجدد کارآمد و کاربرپسند همراه خواهد کرد.

در کتاب میکروپایتون: پایتون برای میکروکنترلرها که در ۱۷ فصل توسط مهندس امیر باغی رهین و مهندس وحید باغی رهین تالیف و ترجمه شده است به اصول و مبانی برنامه نویسی بردهای مبتنی بر میکروپایتون بصورت جامع و کاملاً تخصصی پرداخته شده است.

اشتراك گذاری

دیدگاهتان را بنویسید