جولیا چیست؟

جولیا چیست؟

جولیا یک زبان برنامه‌نویسی پویا با عملکرد و با کارایی بالا است که روی محاسبات عددی و برنامه‌نویسی عمومی تمرکز دارد. این زبان برنامه‌نویسی نسبتاً جدید است که جف بزانسون، استفان کارپینسکی‌، ویرال شاه و آلن ادلمن‌ در سال ۲۰۰۹ میلادی برای خلق آن نقشه کشیدند. اولین معرفی عمومی این زبان در سال ۲۰۱۲‌ میلادی صورت گرفت، هنگامی که یک پست وبلاگ را منتشر نمودند که در مورد چشم‌انداز خود توضیح داده‌ و اهداف را بیان کردند. ۲۰۱۲ میلادی به عنوان سال تولد رسمی جولیا در نظر گرفته شده و در زمان نگارش این کتاب تنها نه سال دارد. از زمان انتشار عمومی اولیه‌، جولیا کد‌های مشارکتی از صدها دانشمند، برنامه‌نویس و مهندس در سراسر جهان را دریافت کرده است. این زبان برنامه‌نویسی بصورت باز و با کد منبع موجود در GitHub ساخته شده و یکی از محبوب‌ترین مخازن نرم‌افزاری با تقریباً ۳۶۰۰۰ ستاره (در زمان نوشتن و شمارش) است. جولیا v1.0‌‌، اولین نسخه پایدار مورد انتظار‌، در آگوست ۲۰۱۸ میلادی در جریان کنفرانس جولیا در لندن‌، به عنوان نتیجه درخشان همکاری بین بیش از ۷۰۰ مشارکت کننده منبع باز و هزاران سازنده بسته و کاربران اولیه‌، منتشر شد. در آن زمان‌، این زبان بیش از دو میلیون بار بارگیری شد!

جولیا به عنوان یک جایگزین جدید برای زبان‌های رایانشی علمی سنتی ظاهر شد که یا پر بازده بودند و یا سریع‌، اما نه هر دو. این به عنوان مشکل دو زبانی شناخته می‌شود‌، که در آن کد نمونه‌سازی اولیه با زبانی پویا و بسیار پربار (مانند R یا Python) نوشته می‌شود‌، که به شما اجازه می‌دهد تا کدنویسی آزمایشی و تکرارهای سریع را با صرفه‌جویی در ساخت پرهزینه و زمان‌های کامپایل انجام دهید. اما بعداً‌، توسعه‌دهندگان مجبور به بازنویسی برنامه‌های خود (یا حداقل بخش‌های مهم عملکرد برنامه‌های خود)‌ شدند، با استفاده از یک زبان کامپایل شده که نیازهای عملکرد بالای محاسبات علمی را برآورده می‌کند.

سازندگان جولیا فکر کردند که فناوری توسعه نرم‌افزار به اندازه کافی تکامل یافته است که می‌تواند از زبانی پشتیبانی کند که هم با بهره‌وری بالا و هم با کارایی بالا ترکیب شود. این مانیفست آنها بود،‌‌ و شالوده اهداف آنها برای جولیا بود:

“ما می‌خواهیم یک زبان متن باز با مجوز لیبرال داشته باشیم. ما سرعت C را با پویایی Ruby می‌خواهیم. ما زبانی می‌خواهیم که هموکونیک باشد،‌‌ با ماکروهای واقعی مانند Lisp،‌‌ اما با علامت‌گذاری ریاضی مشهود و مشهور مانند MATLAB. ما می‌خواهیم چیزی به اندازه پایتون برای برنامه‌نویسی عمومی قابل استفاده باشد،‌‌ برای آمار مانند R آسان باشد،‌‌ برای پردازش رشته مانند Perl طبیعی باشد،‌‌ برای جبر خطی به اندازه MATLAB قدرتمند باشد،‌‌ همچنین به خوبی shell در چسباندن برنامه‌ها به همدیگر است. چیزی که یادگیری آن بسیار ساده است،‌‌ اما جدی‌ترین هکرها را راضی نگه می‌دارد. ما آن را تعاملی می‌خواهیم و می‌خواهیم کامپایل شود. “

هرچقدر که باورنکردنی به نظر برسد،‌‌ جولیا توانسته تمام این خواسته‌ها را برآورده کند و یک زبان منحصر به فرد را ایجاد می‌کند که یادگیری آن آسان است،‌‌ کاربر پسند بوده، پویا،‌‌ پربازده و سریع است. بیایید نگاهی دقیق به همه این ویژگی‌ها بیندازیم.

موضوعاتی که در فصل اول کتاب بینایی کامپیوتر، پردازش تصویر و شبکه های عصبی با جولیا به آنها پرداخته شده عبارتند از:

  • نگاهی گذرا به جولیا (جولیا چیست،‌‌ ویژگی‌ها و نقاط قوت اصلی آن چیست و چرا می‌تواند بهترین انتخاب برای پروژه بعدی شما باشد)

  • نحوه تنظیم و تعامل با زبان جولیا در دستگاه محلی خود

  • بهترین IDE ها و ویرایشگرها برای توسعه مولد جولیا

  • شروع کار با جولیا با یادگیری درباره REPL قدرتمند آن

  • نحوه استفاده از مدیر بسته داخلی،‌‌ Pkg،‌‌ برای گسترش زبان با کتابخانه‌های شخص ثالث

 

برای تهیه کتاب بینایی کامپیوتر، پردازش تصویر و شبکه های عصبی با جولیا با تخفیف میتوانید با ما در ارتباط باشید.

اشتراك گذاری

دیدگاهتان را بنویسید