بینایی کامپیوتر

computer vision
opencv

بینایی کامپیوتر

بینایی کامپیوتر (Computer Vision) چیست؟

بینایی کامپیوتر حوزه ای از علوم کامپیوتر، ریاضیات، و مهندسی برق است. Computer Vision شامل راه­هایی برای به دست آوردن، پردازش، تجزیه-تحلیل و درک تصاویر و فیلم­ها از دنیای واقعی به منظور تقلید دید انسان است. همچنین، بر خلاف بینایی انسان، Computer Vision می­تواند به منظور تجزیه-تحلیل و پردازش عمق و تصاویر مادون قرمز مورد استفاده قرار گیرد.

Computer Vision همچنین با نظریه استخراج اطلاعات از تصاویر و فیلم­ها ارتباط دارد. یک سیستم Computer Vision می­تواند اشکال مختلف از داده ­ها را به صورت یک ورودی، از جمله تصاویر، توالی تصویر، و فیلم ها که می­تواند از منابع مختلف ناشی شود را به منظور پردازش بیشتر و استخراج اطلاعات سودمند برای تصمیم گیری قبول کند.

هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتر بسیاری از موضوعات از قبیل، پردازش تصویر، تشخیص الگو، و تکنیک­های یادگیری ماشین را به اشتراک می­گذارند (شکل ۱).

بینایی کامپیوتر

شکل ۱ : رابطه بینایی کامپیوتر، بینایی ماشین و پردازش تصویر

وظایف معمولی Computer Vision شامل موارد زیر است:

  • تشخیص شیء و طبقه بندی
  • تشخیص حرکت و تجزیه و تحلیل
  • بازسازی تصویر و صحنه

OpenCV یک ابزار ساده و در عین حال قدرتمند برای علاقه مندان Computer Vision است. یک نفر میتواند بینایی کامپیوتر را به روشی آسان با نوشتن برنامه های OpenCV در پایتون یاد بگیرد. خانواده رزبری پای از کامپیوترهای تک بوردی از پایتون به عنوان پلتفرم توسعه استفاده میکند.  استفاده از یک کامپیوتر رزبری پای و پایتون برای برنامه نویسی OpenCV یکی از بهترین راهها برای شروع سفر در دنیای بینایی کامپیوتر است. 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه Computer Vision با رزبری پای میتوانید به کتاب بینایی کامپیوتر با رزبری پای مراجعه نمایید.

 

اشتراك گذاری

دیدگاهتان را بنویسید